9U:
DI: Team Wall
DII: Temple Heights
10U:
DI: Temple Heights
DI: Garner Road
11U:
DI- Bull City Thunder
DI- Garner Road Bulldogs
DI- Greensboro Warriors
DII- Temple Heights
14U:
DI- Elizabeth City Blazers
DI- Next Big Thing
DII- Garner Road Bulldogs
DII- BTB Elite
16U:
DI- Garner Road Bulldogs
DII- BTB Elite
5th Grade Qualified Teams:
Grind Academy
Redstorm
6th Grade:
(All teams receive National Bids)
1st - Team United
2nd - GC Ballers
3rd - NC Red Storm
3rd - Carolina Phenoms
Other teams qualified for Nationals:
Charlotte Dragons
Sonic Nation
Bull City Thunder
Carolina Legends
7th Grade:
(All teams receive National Bids)
1st - Team Charlotte
2nd - Carolina Phenoms
3rd - Team Wall
3rd - Charlotte Dragons
Other teams qualified for Nationals:
IC Underdogs
8th Grade:
1st - Team Peligro
2nd - Team Invasion
3rd - Boro Bulls
4th - Chapel Hill Bulldogs
Other teams qualified for Nationals:
IC Underdogs
16U:
1st Place Team Heat Elite
2nd Place Carolina Wolves
17U:
1st Place Carolina Wolves
2nd Place CBC Fire Elite
10U:
DI- NC Best
DI- Grind Academy (Spencer)
DI- Grind Academy (Cooke)
DII- Showtime Hoops
DII- SPG Supreme
DII- Old Skool (Freeman)
12U:
DI- Greensboro Warriors
DI- Charlotte Royals
DII Charlotte Runners
DII- Old Skool (Selland)
13U:
DI- Concord Comets
DI- Sandhills Warriors
DII- Charlotte Royals
DII- Old Skool (Holder)
14U:
DI- Carolina Hounds
DI- Old Skool (Mardany)
DII- Carolina Bulls Student Athletics
15U:
DI Pro-skills Basketball (PSB)
DI- South Charlotte Basketball Academy (SCBA)
DI- Dynamic
DII- Steele Creek Wolfpack
DII- Old Skool (Noch)
DII- Carolina Crossovers
16U:
DI Aaron Barker 33
DI- Carolina Monarchs
DI- PSB Select (16U Elite)
DII- New light Disciples
DII- Team Heat (Jackson)
DII- Charlotte Jets 16U South
17U:
DI-Sandhill Cyclones
DII- Charlotte Royals
DII- SPG Supreme
9U:
1st - Team Renegade
2nd - Team United
3rd - Sonic Nation University
4th - Mid State Magic
10U:
1st - Grind Academy
2nd - Team United
11U:
1st - Greensboro United
2nd - Team United
3rd - Mid State Magic
4th - Bull City Thunder
13U:
1st - Sandhills Warriors
2nd - Triple Threat Triumph
3rd - Mid State Magic
4th - Charlotte Jets East
5th - Charlotte Jets South
14U:
1st - Mr. Rick's Ballers
2nd - Capital City Pacers
3rd - Carolina Knights
4th - Charlotte Jets South
15U/9th Grade:
1st - Charlotte Jets East
2nd - Charlotte Jets South
3rd - Mr. Rick's Ballers
16U/10th Grade:
1st - Charlotte Jets East
2nd - NC Ragin Storm
3rd - Charlotte Jets North
4th - Moore County Heat
14U-D1
1. Charlotte Dragons
2. Triads Finest
3. Team Loaded
14U-D2
1.Charlotte Nets
2. Charlotte Jets
3. Team Loaded
4. Team Triad Hornets
15U-D1
1. PSB Select
2. CB Hoops
3. Team Synergy 2020
4. SCBA Team Focus
5. CEBA 202
6. NC Empire
15U-D2
1. Team Xtreme
2. Old Skool – Noch
3. CBC Shockers
4. Carolina Elite
5. Carolina Knights
6. Carolina Crossovers
16U-D1
1. Team Heat
2. Charlotte Nets
3. NC Empire
4. PSB Select
5. AB33
6. NC Redstorm
16U-D2
1. Team Heat Black
2. Carolina Knights
3. Carolina Monarch
4. Charlotte Nets
5. Charlotte Jets South
6. Sandhills Warriors
17U-D1
1. Charlotte Nets
2. NC Red Storm
3. Charlotte Royals
4. NC Blazers
17U-D2
1. Carolina Knights
2. SPG Supreme
3. CBC Fire
4. Old Skool - Kilmartin
19U
1. Sandhills Cyclones