Listed here are the teams which have qualified for National Championship Tournaments through the D1, D2, D3, and grade-based state championships, and those who qualified at the NC Super Regional.
Thanks to all our teams. We have enjoyed an increase in memberships, and an increase in the NC number of participating teens.
I hope you will all consider The National Tournament. It is a terrific experience for players, coaches, and parents. There is really no debating that the AAU Nationals are the best youth basketball tournaments in the World!
Greensboro, NC is the site of the 13/u D1 + D2, 7th grade, 10/u D1 and D2, and 4th grade Nationals in early July.
These results have been certified to The National Office, and all teams listed here can begin The National Tournament entry process Now! Be sure to meet the entry deadlines.
Good luck to All! NC Teams always perform well at Nationals – and we are always in the Top one or two districts in Total National Entries – Lets keep The Tradition Going.
Thank you for your participation in The Real AAU-
Rod Seaford, NC Boys Basketball Director
8U:
1. Grind Academy
2. YKD Kings
9U/Division I:
1. NC Gaters
2. Grind Academy
3. Durham Hurricanes
4. Team Felton/Triad Hornets
9U/Division II:
1. Charlotte Warriors
2. Team United
3. Grind Academy
4. Charlotte Nets
10U/Division I:
1. Grind Academy
10U/Division II:
1. Team Exposure
2. NC Wildcats
3. RDC Lakers
11U Division I:
1. CP3 Academy Elite
2. Bull City Nets
3. Team Felton/Triad Hornets
4. Showtime Hoops
11U Division II:
1. CP3 Academy Select
2. Durham Hurricanes
3. Metrolina Havoc
4. RDC Lakers
12U Division I:
1. NC Best Academy
2. Bull City Nets
3. Team Thrill
4. Team Felton/Triad Hornets
5. Durham Hurricanes
12U Division II:
1. Grind Academy
2. Greensboro Warriors
3. Charlotte Nets
4. Bull City Nets
5. YKD Kings
13U Division I:
1. Team United
2. Team Thrill
3. Team Felton/Triad Hornets
4. Team Felton
5. Charlotte Dragons
13U Division II:
1. Bull City Nets
2. NC Wildcats
3. Charlotte Monarchs
4. CP3/CSB 2024
5. Statesville Sonics
3rd Grade Boys:
1. Grind Academy
2. Team United
4th Grade Boys:
1. CP3 Academy
2. Team United
3. CP3 Black
4. Charlotte Nets
5. Attack 365
6. CP3 White
7. Port City Select
8. I Got Next
5th Grade Boys:
1. Team United
2. TLBA
3. Greensboro Warriors
4. Pro Skills Basketball
5. I Got Next
6th Grade Boys:
1. CP3 Academy
2. Team United
3. Grind Academy
4. Knightsdale Hustle
5. East Carolina Elite
7th Grade Boys:
1. Team United (13U)
2. East Carolina Elite
3. Greensboro Warriors
4. Fayetteville Flash
8th Grade Boys:
1. NC Redstorm
2. TSB Elite
3. Carolina Clutch
4. Pro Skills (UA)
5. Grindhouse LakerS
14U Boys Division I:
1. Team United (White)
2. Bull City Nets
3. Team United (Maroon)
4. PK Flash
5. RDC Lakers
14U Boys Division II:
1. Team United (Black)
2. Cape Fear Warriors
3. Court Vision Elite
4. Milton Elite
5. Charlotte Royals
6. Fayetteville Flash
7. Pure Basketball
15U Boys Division I:
1. Team United
2. Davie Fastbreak
3. Hoopstate Select
4. Rod Howard Select
15U Boys Division II:
1. Sandhill Warriors
2. CSB Elite
3. Charlotte Royals
4. Cape Fear Warriors
5. Fayetteville Spartans
6. Fayetteville Flash
7. Eastern Carolina Phenomz
8. Flash USA
9. Carolina Knights
16U Boys Division I:
1. Team Heat Elite
2. Charlotte Royals
3. Carolina Warriors
4. Blue Chip Cavaliers
16U Boys Division II:
1. Showtime Elite
2. Fayetteville Flash
3. Charlotte Dragons
4. Sandhill Cyclones
5. Charlotte Nets
6. NC Breakers
7. New Light Disciples
8. Port City Select
9. Carolina Hounds
17U Boys Division I:
1. New Light Disciples
2. Charlotte Royals
3. Carolina Crossovers
4. Blue Chip Cavaliers
17U Boys Division II:
1. NC Breakers Elite
2. Richmond Jammers
3. Charlotte Dragons
4. Port City Select
5. Triad Elite Ballerz
6. Boo Williams Carolina
19U Boys
1. Carolina Defenders
2. Team Swish
3. YKD Kings
3rd Grade Boys:
1. Old Skool (Jordan)
2. Charlotte Nets
3. Old Skool (Riney)
4th Grade Boys:
1. Attack 365 (Michael)
2. Old Skool (Phillips)
3. Pro Skills Basketball (Haynes)
5th Grade Boys:
1. Metrolina Havoc
2. Pro Skills (Paris)
3. Attack 365 (2026)
4. Old Skool (Woeste)
5. Bull City Nets 2026 (White)
6. Attack 365 (Tomerlin)
6th Grade Boys:
Carolina Heat 2025
NC Heels Elite
Grindhouse Lakers
Attack 365 (Conroy)
Attack 365 (Dooley)
NC Wildcat
Pro Skills Basketball
Grind Academy
Old Skool (Short)
7th Grade Boys:
1. Winston Salem Hustlers
2. Attack 365 (Norm)
3. Attack 365 (Parker)
4. Old Skool (Pugh)
5. Grind House Lakers
6. South Charlotte Basketball Academy
8th Grade Boys:
1. PK Flash
2. Milton Elite
3. Pro Skills Basketball
4. Wolves Nation
5. Attack 365 (Massey)
6. M24 Legends (Gold)
7. NC Elite
8. Grind Academy
9. Old Skool (Vaki)
10. NC Wizards
9th Grade Boys:
1. NC Hornets (8th Grade)
2. MFIB Spartans
3. Charlotte Jets (Caldwell)
4. Pro Skills (Lucas)
10th Grade Boys:
1. Charlotte Jets
2. NC Top Flight
3. Pro Skills (Sayles)
4. Attack 365 (Conroy)
5. Attack 365 (Thomas)